Dobré dámske plavky musia byť nielen kvalitné, ale musíte sa v nich aj sama cítiť dobre, či už zodpovedajú najmodernejším trendom alebo nie. Akonáhle zistíte, že zo seba vo svojich doterajších plavkách nemáte dobrý pocit, mali by ste sa poobzerať po nových.

Či už v lete smerujete na kúpalisko alebo k moru, chcete sa tam v svojich plavkách cítiť dobre a pohodlne. Plavky sa musia dokonale prispôsobiť vášmu telu nezávisle na tom, či spĺňajú najmodernejšie trendy alebo ide skôr o klasickejší strih (čo sa nevylučuje).

Typy plaviek

Jednotlivé typy plaviek sú už nejakú dobu viac menej pevne stanovené. Klasikou sú jednodielne plavky, tie dvojdielne zase umožňujú lepšie opálenie. Tankiny kombinujú výhody oboch s tým, že skrývajú všetky prípadné telesné nedostatky.

V ponuke však máme aj tuniky, teda plážové šaty, ktoré sa dajú nosiť, keď sa práve nechystáte plávať ani opaľovať, a ktorých dôležitou vlastnosťou je, že dobre schnú.

Zatiaľčo dnešným trendom sú rôzne volány a dekorácie, ani jednoduchými, minimalistickými strihmi chybu neurobíte. Naopak je možné, že jednoduché plavky bez ozdôb vám vydržia ešte dlhšie. Každopádne svet plaviek nebol vždy taký, ako ho poznáme dnes. Pozrime sa teda v krátkosti na to, ako sa vyvíjal a čo jeho vývoj určovalo.

Stručná história dámskych plaviek

Svet módy ovplyvňujúci dámske spodné prádlo a tiež svet dámskych plaviek bol v minulosti určovaný predovšetkým mierou konzervatívnosti danej spoločnosti, ale tiež jej technickými možnosťami.

Práve plavky (ale nielen tie) boli akýmsi motorom zmien, lebo práve ony testovali, ako bude spoločnosť reagovať na „popustenie uzdy“.

Zaujímavé je, že približne do polovice 19. storočia sa ľudia bežne kúpali nahí alebo si najrôznejšími spôsobmi zakrývali len to najnutnejšie.

Západná spoločnosť 2. polovice 19. storočia však začala byť ovplyvňovaná viktoriánskou módou, ktorá nepripúšťala žiadne nadmerné odhaľovanie. Vtedajšie ženy tak boli na plážach akoby zabalené vo vreciach.

Na počiatku 20. storočia už boli aj dámske plavky vyvíjané skôr funkčne a zahaľovali len menšiu časť tela aj kvôli tomu, že sa plávanie stalo olympijským športom.

Vtedy sa začalo plávať v niečom, čo už pripomína dnešné jednodielne plavky, ale s dlhšími nohavičkami. V 20. rokoch sa napriek tomu ešte stále pristupovalo k meraniu dĺžky plaviek na plážach.

Niečo ako dvojdielne plavky sa začalo objavovať až tesne pred 2. svetovou vojnou, no prvé bikiny ako také predstavil svetu až v roku 1946 Louis Réard. A od tej doby sa móda menila iba v detailoch. A tak záleží skôr na vás samotných, ktorým smerom sa vydáte. Či už si vyberiete jednodielne alebo dvojdielne plavky, chybu rozhodne neurobíte.

Z čoho vyberať

Vyberať si prirodzene môžete zo širokej škály veľkostí, farieb a ich kombinácií, vzorov a tvarov. Voliť je možné odvážnejšie modely aj tie, ktoré toho viac zakryjú. Či už chcete pastelové alebo skôr neónové farby, v e-shope modneveci.sk si vyberiete v oboch prípadoch.

Dôležité je, aby farby pri noseniu vplyvom slnečného žiarenia nevybledli. Tiež je treba klásť dôraz na kvalitu materiálu, ktorý sa nesmie roztiahnuť, ale naopak si musí čo najdlhšie zachovať svoj pôvodný tvar a formu.

Okrem klasických modelov plaviek na modneveci.sk nájdete aj tie s push up podprsenkou, vhodné pre sebavedomé slečny. Konzervatívnejšie, ale stále trendové vzory zase ocenia tie ženy, ktoré na seba na pláži nechcú pútať príliš pozornosti.

Nádhernými modelmi plaviek sa môžete preniesť na pláž už dnes. Pripravte sa na leto včas, tých niekoľko mesiacov utečie ako voda.

BANASK