Kompostér do bytu ako riešenie nakladania s organickým odpadom

Originál SCD Bokashi kompostér do bytu spolu s prípravkami Bokashi, tento systém fermentuje a rozkladá odpad z potravín za čas o polovicu kratší, ako bežné kompostéry – a to všetko úplne bez zápachu. Kompostujte celoročne organický odpad a zmeňte ho v pohodlí vášho domova na hodnotné hnojivo.

Rozdiel medzi Bokashi kompostovaním v kompostéri do bytu a tradičným kompostovaním na kope je, že Bokashi kompostér do bytu neuvoľňuje žiadne teplo ani rôzne aromatické plyny.

Všetka energia a živiny tak zostávajú vnútri. Kompost si zachová všetky živiny a je hotový oveľa skôr. Tajomstvom je fermentácia pomocou probiotickej technológie.

SCD kompostér do bytu sa ľahko používa a nezaberie veľa miesta. Je tiež ideálny na kompostovanie na balkóne, v kuchyni, či v byte. Kompostér do bytu pozostáva z vedierka, vzduchotesného veka a mriežkovaného dvojitého dna.

V ňom sa zachytáva prebytočná tekutina, naočkovaná efektívnymi mikroorganizmami z prípravkov Bokashi. Tento “čaj”  môžete použiť na hnojenie vašich izbových či balkónových rastlín.

Ako používať váš domáci kompostér

Priebežne napĺňajte SCD kompostér do bytu zvyškami kuchynského odpadu. Jednotlivé vrstvy odpadu vždy posypte hrsťou Bokashi a premiešajte. Povrch takto novo-vytvorenej vrstvy utlačte a prikryte plastovou nádobou (alebo tanierom), aby ste obmedzili prístup vzduchu k povrchu.

Takto pripravená organická hmota začne veľmi rýchlo kompostovať, pričom sa ale zachová vysoký obsah minerálov a obmedzia sa nežiadúce pachy. Prebytočná tekutina z fermentačného procesu sa ukladá na dne nádoby ako tzv. “čaj” a treba ju postupne vypúštať.

Tento „Bokashi čaj“, ktorý vzniká v kompostéri do bytu, je cenným zdrojom organických živín, minerálov a probiotických kultúr, ktorý obsahuje živé baktérie. Po zriedení vodou je veľmi vhodný na hnojenie domácich rastlín, alebo ho tiež môžete naliať do odpadových odtokov drezov, umývadiel, vaní, sprchových kútov, prípadne využiť aj ako tekuté baktérie do žumpy

Čo je to Bokashi zmes

Bokashi je fermentovaná organická hmota – pšeničné otruby, ktoré boli prekvasené s použitím probiotických kultúr a usušené. Jazykom medicíny – prebiotikum a probiotikum zároveň. Pre kompostér do bytu ideálne riešenie.

Chcete sa dozvedieť o Bokashi viac? V tom prípade odporúčame e-shop probioticky.sk, kde okrem mnohých užitočných produktov nájdete aj užitočné informácie a články.

BANASK