Výpravy do divočiny

Kvalitná zimná bunda dobre ochráni pred chladom

Aj keď je jar už za dverami, zima sa nás ešte zďaleka nepúšťa, a tak si povedzme niečo o zimných bundách. Tie by mali byť nielen funkčné, ale aj kvalitné, aby nám vydržali viac sezón. Presne toto spĺňajú zimné bundy Columbia. Teda značky, ktorá na trhu figuruje ako jeden z lídrov v segmente už mnoho rokov.

Celkovo už má Columbia viac ako 80 ročnú tradíciu. V roku 1938 ju v americkom Portlande založil Paul Lamfrom, ktorý vtedy spoločne so svojou ženou utiekol z nacistického Nemecka.

Od tej doby už firma mala veľa času na napredovanie, aj čo sa týka patentov a patentovaných technológií. Z tých sa niektoré týkajú práve zimných búnd, ktoré sú vďaka tomu často o krok pred konkurenciou.

Patentované technológie zimných  búnd Columbia

Jednou z týchto technológií je aj systém tepelne reflexnej podšívky Omni HEAT™, ktorý sa stará o to, aby sa teplo vytvorené vaším organizmom odrážalo späť k telu. Vďaka tomu majú zimné bundy Columbia prakticky dvojitú účinnosť.

Niektoré modely disponujú tiež syntetickou izoláciou Thermarator™, ktorá má ideálne účinky v kombinácii s vodeodolnou vonkajšou stranou bundy. Práve o vodeodolnosť a priedušnosť sa stará špeciálna membrána Omni TECH™, ktorá tiež patrí do portfólia značky Columbia.

Zimné bundy do extrémnych podmienok môžu byť ďalej vybavené aj ďalšou patentovanou technológiou Omni HEAT™ Black Dot™, čo je riešenie, ktoré dokáže zachytávať teplo zo slnečného žiarenia. Tieto zimné bundy potom môžu fungovať trochu ako „slnečný kolektor“. Ako vidieť, energiu v podobe tepla je pri chytrom riešení možné prijímať zo všetkých strán.

Na kratšie aj dlhšie prechádzky horami, na jeseň aj v zime odporúčame zimnú bundu doplniť aj o kvalitnú Columbia obuv, ktorá je ideálna na všetky outdoorové aktivity v chladných mesiacoch roka a postará sa o plnohodnotný pocit komfortu.

Ako sú na tom v porovnaní syntetická a páperová podšívka?

Zatiaľčo lacnejšie modely búnd sú vyrobené zo syntetických materiálov, pri tých drahších sa stretnete aj s tradičným, prírodným kačacím perím.

A to sa samozrejme týka aj značky Columbia. V oboch prípadoch však ide o plnohodnotné riešenie so svojimi vlastnými výhodami – zimné bundy s využitím syntetických vlákien bývajú lacnejšie často z toho dôvodu, že sú aj nižšie náklady na ich výrobu.

Inak záleží od konkrétneho človeka a jeho preferencií. Prevažne polyesterové riešenie syntetickej podšívky má za úlohu imitovať práve perie, predovšetkým v tom, že umelé vlákna polyesteru sú duté a vďaka tomu udržujú vrstvu teplého vzduchu ohrievaného telom pod bundou.

Výhodou je aj fakt, že sa polyesterové vlákna lepšie sušia po prípadnom premoknutí. No a tiež to, že na rozdiel od tradičného peria môžu syntetiku pokojne nosiť aj alergici.

Napriek všetkej snahe sa však zatiaľ nepodarilo vyrobiť syntetickú bundu, ktorá by bola trvácnejšia ako tá páperová v podobnej kvalite. Syntetické bundy sú tiež ťažšie a majú väčší objem, čo znamená, že vám pri cestovaní zaberú viac miesta v batožine alebo kufri auta.

Rozdiel medzi perím a páperím spočíva v tom, že páperie neobsahuje ostré časti a okrem toho aj lepšie izoluje. Jeho získavanie je však komplikovanejšie a od toho sa odvíja aj vyššia cena koncového produktu.

Pri kúpe páperovej zimnej bundy si však dajte pozor na to, aby mala dobrú povrchovú vodeodolnú úpravu. Zimné bundy Columbia tento dôležitý faktor spĺňajú. Dôležitý preto, lebo páperie v zimnej bunde stráca izolačné vlastnosti, zle schne a trvá dlho, kým po premoknutí znovu získajú svoje pôvodné izolačné vlastnosti.

Záverom

Akákoľvek pánska zimná bunda značky Columbia je zárukou kvality nielen vďaka dlhoročným skúsenostiam výrobcu, ale aj jeho pokrokom vo vývoji vlastných technológií, ktoré zlepšujú celkové vlastnosti bundy.

Vybrať si môžete z množstva modelov od tých lacnejších po prémiové riešenia, ktoré v sebe kombinujú viacero „vychytávok“ a sú vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov. Bundu Columbia využijete ešte aj v tejto sezóne a keď ju na jeseň znovu vytiahnete zo skrine, budete radi, že ju máte.

Na stránke columbiashop.sk nájdete viac informácii o životnom štýle plnom pohybu, články, odporúčania, kvalitné outdoorové oblečenie, obuv a doplnky či odborné poradenstvo a pomoc pri výbere outdoorového vybavenia.

BANASK