Osobné váhy s Bluetooth konektivitou zmerajú nielen hmotnosť

Osobné váhy už dávno nie sú iba meračom hmotnosti. Aj do tohto segmentu prichádzajú moderné technológie, ktoré so sebou prinášajú celkom nové funkcie. Prepojením digitálnych váh so smartfónmi môžeme získané dáta analyzovať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá nám poskytuje prehľadné grafické štatistiky a porovnania.

Celý segment osobných digitálnych váh sa tým teda posúva o úroveň vyššie. Okrem telesnej hmotnosti vďaka nim môžeme sledovať aj to, ako sme na tom fyzicky a aké výsledky prináša náš tréning.

Svoju rolu tu isto zohráva aj motivačný faktor. Grafické stvárnenie vývoja vašich parametrov so sebou prináša aj ďalšiu motiváciu posúvať sa ďalej, k nášmu lepšiemu ja. K čomu samozrejme napomáha aj naša fyzická kondícia, ktorá ide ruku v ruke s tou psychickou.

Analýza cez elektrický impulz

Váhy, ktoré je možné označiť ako analytické, si môžete kúpiť už pomerne dlho. Fungujú na princípe elektrického impulzu, ktorý je veľmi slabý a ktorý digitálna váha posiela do vášho tela vo chvíli, keď na nej stojíte bosými nohami.

Vyslaný impulz sa do váhy vracia cez rôzne druhy telesných tkanív, ktoré s ním pracujú odlišne. Čo znamená, že váha dokáže odhadnúť vaše telesné proporcie.

Napríklad svalová hmota pôsobí ako vodič, ale naopak tuk je skôr izolátorom. Z tohto princípu je možné vyčítať podiel tuku, bielkovín, svalovej hmoty či vody v tele. Tiež sa dozviete čo to o svojom Body Mass Indexe (BMI), bazálnom či aktívnom metabolickom výdaji alebo o množstve kostných minerálov v tele.

Do rúk sa nám dostali hneď dve osobné váhy, ktoré dokážu pracovať s bezdrôtovou technológiou Bluetooth, ktorá umožňuje spojenie váhy se smartfónom. Váhy Beurer BF850 a Xiaomi Mi Body Composition 2 môžete jednoducho prepojiť s mobilnými aplikáciami ich výrobcov. Informácie o svojom tele tak budete mať ako na dlani.

Xiaomi Mi Body Composition 2

Web spotrebitelskytest.sk označil túto váhu za víťaza spotrebiteľského testu pre aktuálny rok. Maximálna váživosť, u nej predstavuje 150 kg s tým, že presnosť zodpovedá hmotnosti 100 gramov. K ďalším funkciám patria aj pamäť až na 16 používateľov a meranie telesnej rovnováhy.

Pre zobrazení dát o stave vášho tela je aj tu treba stiahnutie mobilnej aplikácie – tá od Xiaomi nesie názov Mi Fit. Aj do tej sa zaregistrujete s vašimi základnými údajmi a cez Bluetooth ju prepojíte s váhou.

Váha podporuje Bluetooth 5.0 a Bluetooth Low Energy, ktorá dokáže predĺžiť výdrž batérie. Xiaomi samozrejme zapája váhu do svojho ekosystému, čo znamená, že je aplikácia kompatibilná aj s inými modelmi značky, ako sú trebárs fitness náramky.

Akonáhle váhu zapnete, nájde si ju aplikácia Mi Fit v zozname zariadení a následne asi pol minúty prebieha hodnotenie vášho fyzického stavu. Pričom váha od Xiaomi toho meria o trochu viac, ako nižšie spomenutá váha od spoločnosti Beurer. K zisťovaným dátam patria:

  • obsah tuku, bielkovín, svalov a vody v tele,
  • BMI,
  • bazálny metabolizmus,
  • viscerálny tuk,
  • kostná hmota,
  • ideálna váha,
  • typ postavy,
  • vek vášho tela
  • a celkové skóre.

Naopak aktívny metabolický výdaj (AMR) u váhy Xiaomi nenájdete. Jednotlivé dáta sú vyhodnocované farebne a vďaka tomu rýchlo zistíte, ako ste na tom. Aj v aplikácii Mi Fit si rovnako ako v HealthManager môžete stanovovať vlastné ciele.

Beurer BF850

Model BF850 pochádza od spoločnosti Beurer, ktorá je známa svojimi medicínskymi produktami, napríklad tiež pulznými oxymetrami. Čierne alebo biele zariadenie má váživosť či maximálnu vážiteľnú hmotnosť 180 kilogramov a dielik na úrovni 100 gramov. Výhodou je aj pamäť na osem konkrétnych používateľov.

Prvý raz sa vám na displeji objaví nápis „Use App“. Čo znamená, že vás váha vyzýva na použitie mobilnej aplikácie HealthManager priamo od spoločnosti Beurer. Po stiahnutí aplikácie sa ešte musíte zaregistrovať.

Pri registrácii vypĺňate svoje meno a priezvisko, výšku a dátum narodenia. Okrem toho si na stupnici 1 až 5 zvolíte stupeň svojej fyzickej aktivity. Zatiaľčo 1 znamená „žiadna aktivita“, 5 je maximálna. Sami si zhodnoťte, ako na tom ste.

Potom smartfón spárujete s váhou prostredníctvom technológie Bluetooth. Teraz už váhu môžete použiť. Pripomíname len, že pri analýze musíte mať bosé nohy.

Aplikácia HealthManager spolupracuje aj s ostatnými zariadeniami od spoločnosti Beurer, čo znamená, že ju môžete využiť napríklad aj na meranie krvného tlaku, svojej aktivity, EKG či hladiny cukru v krvi.

Na váhe stojte asi pol minúty a potom už sa vaše údaje presúvajú do aplikácie v smartfóne. Z tej môžete okrem čísel, ktoré by vám inak zrejme nič nepovedali, aj porovnávať s normami a optimálnymi hodnotami pre vašu telesnú výšku, pohlavie a vek.

Výhodou je prehľadné spracovanie, na základe ktorého ihneď zistíte, ako ste na tom a čo by ste so sebou mali robiť, v prípade, že namerané hodnoty budú horšie, ako ste ochotní akceptovať.

Čo znamená ďalšie plus v podobe motivácie pre váš telesný rozvoj. Aplikácia okrem toho zobrazí aj váš pokrok v čase, na základe dát, ktoré sa do nej zaznamenávajú. Podľa toho zistíte, či vo svojej snahe napredujete úspešne.

Každý človek je iný a každý si tak v rámci aplikácie môže stanoviť iný cieľ. Kladne hodnotíme jednoduché prepojenie viacerých zariadení v rámci jednej aplikácie. Vďaka tomu získava aj výrobca, ktorý týchto zariadení ponúka skutočne dosť.

Osobné váhy toho dnes teda zvládajú oveľa viac, ako ich názov napovedá. Dnes ide skôr o analytické fitness zariadenie, ktorým môžete začať, keď chcete urobiť niečo pre svoje telo. A vzhľadom na to, ako sú fyzická a psychická pohoda úzko prepojené, to rozhodne stojí za to.

V internetovom obchode digitalne-vahy.sk nájdete viac informácii o digitálnych váhach a príslušenstve k váham, užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a tiež odborné poradenstvo.

BANASK