Problémy s pankreasom môžu byť signálom zlej životosprávy

Podžalúdková žľaza či pankreas je drobný vnútorný orgán umiestnený na ľavej strane brušnej dutiny, ktorý po prvé pomáha s trávením proteínov, tukov a sacharidov, a po druhé je producentom hormónov inzulínu a glukagónu.

Komplikácie spojené s pankreasom nepodceňujte

Ide teda o dôležitý orgán, ktorý je však často zanedbávaný a veľmi sa o ňom nehovorí. Dôsledky neliečeného zápalu pankreasu bývajú vážne – napríklad nádor na pankrease býva zákerný tým, že o sebe do poslednej chvíle nemusí vôbec dať vedieť; prosto nebolí.

Dobrou správou je, že komplikácie s pankreasom je možné riešiť zväčša už preventívne, a to správnou životosprávou. Problémy s ním sú totiž často spôsobené práve nezdravou a nekvalitnou stravou, stresom či nadmerným užívaním alkoholu.

Oveľa častejšou chorobou v porovnaní s rakovinou pankreasu je zápal tohto orgánu, a to buďto akútny zápal pankreasu alebo chronický zápal pankreasu. Pankreas môže byť aj podráždený – možno sami poznáte ten pocit po Vianociach, kedy to preženiete s maškrtami.

Ale možno by vám ani nenapadlo, že sa problémy s pankreasom prejavujú bolesťou medzi lopatkami.

Prevencia: Prejdite na zdravý životný štýl

Pravdepodobnosť vzniku podráždenia, zápalu či nebodaj aj karcinómu pankreasu znížite tým, že prejdete na zdravší životný štýl. Áno, okolnosti sú niekedy také, že určitej hladine stresu sa nevyhneme, ale môžeme obmedziť tučné jedlá, upraviť podiel bielkovín na vhodný pomer s ostatnými zložkami stravy, prestať fajčiť alebo sa vyhýbať konzumácii alkoholu vo väčšom množstve.

Okrem tučných pokrmov sa vyhnite aj vyprážaným a pikantným jedlám, a to pokiaľ možno v dlhodobom merítku.

Lenže liečba a prevencia nemusí vždy znamenať obmedzenia (negatívny pohľad), ale skôr nové možnosti (pozitívny pohľad). Skôr na to, čo pankreasu neprospieva, je dobré zamerať sa na to, čo mu naopak prospieva.

Ku zdravému životnému štýlu tak patria napríklad prírodné výživové doplnky z rôznych byliniek, z ktorých si môžete pripraviť čaj. Vhodné vitamíny na pankreas dodávajú napríklad ľubovníkom bodkovaným, koreňom púpavy, kvetom nechtíka lekárskeho alebo vňaťou žihľavy.

Ak práve trpíte akútnym či chronickým zápalom pankreasu, mali by ste prejsť na špeciálnu diétu, ktorá je však znovu vhodná aj preventívne. Jej súčasťou by mali byť predovšetkým chudé mäso (kuracie, morčacie, hovädzie alebo rybacie), tvarohvajcia, zemiaky, ryža a pečivo.

Pečivo by však nemalo byť príliš čerstvé. Veľmi vhodné sú banány, naopak iné druhy ovocia už pri samotnom zápale radšej vynechajte. Sem patria jahody, maliny, hrozno alebo ríbezle.

Osvedčené byliny ako prírodné lieky na pankreas

Keď už nastane samotný zápal pankreasu alebo inak pankreatitída, medikamentóznej liečbe stanovenej lekárom sa už zrejme nevyhnete. Keď však váš stav zatiaľ nie je taký vážny (alebo ste ho už stihli čiastočne napraviť liekmi), môžete využiť aj ďalšiu úroveň prevencie v podobe akéhosi balzamu na pankreas. Ten má podobu kapsúl, čo sú jednoznačne najlepšie prírodné lieky na pankreas, ktoré majú čisto prírodné zloženie.

Obsahujú iba prospešné zložky vo forme účinných látok rôznych bylín, ktoré nie sú doplnené o žiadne farbivá, konzervačné látky ani dochucovadlá. Zmes byliniek je zabalená v neutrálnom želatínovom obale, ktorý sa rozpustí presne tam, kde sú bylinky najúčinnejšie.

Bylinky samozrejme môžete užívať aj v ich pôvodnej, zelenej forme, len po prvé nie vždy sú k dispozícii a po druhé kapsule EPAM na pankreas disponujú optimálnym zložením prispôsobeným práve problémom s pankreasom.

To všetko však treba dopĺňať dostatočnou úrovňou telesného pohybu, udržiavaním psychickej pohody a už spomínanou zdravou stravou. A aj pankreas sa komplikáciami môže ozývať prosto ako somatický prejav (kľudne aj skrytého) psychického problému.

Takže po prvé obmedzte svoje stresové faktory. Bude to mať pozitívny vplyv nielen na pankreas, ale aj ostatné vnútornosti.

Viac informácii o prírodnej medicíne zdravom životnom štýle, inšpiratívne články, prírodné doplnky výživy, odborné poradenstvo a pomoc pri zlepšovaní vášho životného štýlu nájdete na webe epam.sk.

BANASK